بازاریابی ایمیلی (email markting) چیست؟

تو این مقاله می خواهیم در مورد بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ صحبت کنیم. تو این قسمت از مقاله توضیحاتی خواهیم داد در مورد اینکه بازاریابی چیست؟همچنین انواع مختلف آن را ذکر خواهیم کرد. در ادامه دلایل استفاده از آن، معایب و مزایایی آن، به چه روش هایی قابل انجام است و.نکات و قوانین نانوشته اما واجبو الجرای آن و در نهایت آموزش و پیاده سازی اهداف کسب و کار را بیان خواهیم کرد.

 

بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ

فرایند تبلیغات و ارایه خدمات هوشمند در بازار هدف به وسیله ایمیل را در اصطلاح بازاریابی ایمیلی می گویند. به صورت ساده تر ارسال ایمیل به مشتری تعریف بازاریابی ایمیلی است. در بسیاری مواقع کلمه “هوشمند” در این تعریف نادیده گرفته می شود به همین دلیل بازاریابی ایمیلی را با ارسال یک محتوای ثابت به صورت کلی به تعدادی زیادی آدرس ایمیل (ایمیل لیست) اشتباه میگیرند. بازاریابی ایمیلی از پست الکترونیک به عنوان ابزاری برای ارسال محتوای تبلیغاتی و یا اطلاعاتی استفاده می کند اما این به معنای ارسال هر نوع ایمیلی به هر شخصی که ایمیل او را دارید نیست. در واقع این بزرگترین آفت این روش عالی است.

 

تاریخچه

اولین ایمیل را چه کسی فرستاد؟

اولین تبلیغات با این روش توسط گری توئرک در سال 1978، از طرف سازمان تجهیزات دیجیتال (DEC) به 400 مشتری بالقوه به وسیله ی آرپانت (ARPANET)فرستاد. 13 میلیون دلار فروش محصولات DECنتیجه ی این کمپین کوچک بود. این اتفاق آغازی بر کشف قابلیت و ظرفیت بازاریابی ایمیلی و واگذاری لقب”پدر اسپم دنیا”  به گری بود.

“در واقع من خود را پدر ایمیل مارکتینگ می‌دانم نه اسپم، این دو با هم فرق دارند. E-spam یعنی ارسال ایمیل‌های ناخواسته به لیست فاقد صلاحیتی از گیرنده‌ها. در قیاس، Email Marketing  تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد است که به کالا، خدمت یا اطلاعاتی که شما برای آنها می‌فرستید علاقمندند.” -گری توئرک

 

ایمیل های سیل آسا

ایمیل مارکتینگ چیست؟

با ورود اینترنت در سال 1991 تحولی در تمام ابعاد زندگی بشر رخ داد بازاریابان که خود نیز بشر بودند راه های جدیدی برای تبلیغ پیدا کردند. با ارائه رایگان سرویس ایمیل به کاربران بدون محدودیت روش های بازاریابی تغییرات چشمگیری را به خود دید. با قرارگرفتن این قابلیت در دسترس همه اقشار جامعه بازاریابان این روش را بسیار کارآمد تر از ابزارهای سنتی یافتند در نتیجه شروع به ارسال ایمیل های با محتوای تبلیغاتی به افراد کردند و نتیجه ی این تغییر پر شدن صندوق های ورودی از ایمیل های تبلیغاتی و نا مربوط بود. اما برای جلوگیری از این وضعیت راهکارهایی اتخاذ شد.

در سال 1998 تسویب شد که تمام ایمیل‌های با هدف Email Marketing ملزم به داشتن Opt-out (روشی قطع دریافت ایمیل‌های با محتوای تبلیغاتی) شدند.

در ادامه قوانینی برای کنترل ایمیل های تبلیغاتی صورت گرفت مانند اسپم کردن فرستنده توسط گیرنده و دسته بندی ایمیل ها. همچنین ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی با روش هایی به شناسایی ایمیل های اسپم کردند. در گزارش منتشر شده در سال 2009 توسط ReturnPath (سازمانی فعال در زمینه ی ایمیل مارکتینگ)، 30% از ایمیل‌های تجاری حتی به Inbox کاربران هم وارد نشده و عدم مرتبط بودنِ موضوع ایمیل به گیرنده آن، دلیل عمده Opt-out کردن کاربران بوده است. نتیجه ی این اتفاقات دو نتیجه گیری مهم است. مرتبط بودن موضوع ایمیل به گیرنده و ارسال در زمان مناسب.

با افزایش استفاده از موبایل به عنوان ابزاری برای بررسی ایمیل، انتخاب قالب مناسب و متناسب با صفحه ی گوشی های رایج در اولویت قرار گرفت و همچنین به دلیل صرفه جویی در مصرف ترافیک شبکه استفاده از محتوای پر مصرف نیز در زمان استفاده از این روش کنترل شده تر شد. با ایجاد شبکه های اجتماعی و تعامل بیشتر مردم با برند ها انتظارات مشتریان و مدیران از بازاریابان در انتخاب محتوا بر اساس نیاز و خصوصیات اخلاقی گیرندگان و دقیق تر و شخصی شدن این تعاملات را بالا برد. به همین دلیل راهبردها و روش ها به سمت شخصی سازی ذکرشده سوق پیدا کرد. تا این روش گام بعدی را نیز در تکامل این روش بردارد. شرکت های ارائه دهنده خدمات ایمیل مارکتینگ نیز ابزارهایی مانند دسته بندی مشتریان، دریافت بازخورد از گیرندگان، آمارهای مناسب و هوشمند و … را ارائه دادند.

در ادامه(قسمت دوم) به بررسی از دیدگاه فنی به روش ایمیل مارکتینگ می پردازیم.