بازاریابی ایمیلی : قسمت دوم

در قسمت قبل تاریخچه مختصری از بازاریابی ایمیلی را معرفی کردیم و از فراز و نشیب های آن تا به امروز نکاتی را گفتیم در این قسمت در ادامه به نکات فنی خواهیم پرداخت و به صورت اجرایی در مورد این روش صحبت خواهیم کرد.

 

حتما بخوانید : بازاریابی ایمیلی : قسمت اول

 

تفاوت با اسپم

بر خلاف تصور عموم ایمیل های ارسالی در این روش به صورت پیش فرض اسپم نمی شوند، البته این اتفاق بستگی به روش و سیاست های اجرای این روش دارد. زمانی که ایمیلی به مشتری فرستاده می شود باید تمامی اصول مکاتبه را در آن مورد توجه قرار داد. ایمیل مارکتینگ از نوع روش بازاریابی مستقیم است یعنی تماس با مشتری بدون واسطه و در نتیجه بازه زمانی ایمیل ها و محتوای آن بسیار مهم و قابل توجه است. انجام درست این روش می تواند در کسب و کارتان معجزه کند و در مقابل انجام نادرست آن باعث از بین رفتن اعتماد مشتری به برند شما می شود.

 

معایب و مزایا

از مزایای این روش موارد زیر را می توان نام برد
 • ارزان بودن نسبت به سایر روش ها و استفاده همگانی از ایمیل (۹۵٪ از مشتریان آنلاین از ایمیل استفاده می کنند.)
 • پیاده سازی آسان و کم هزینه
 • دریافت بازخورد بالا نسبت به هر شخص
 • امکان شخصی سازی نسبت به هر فرد
 • تفکیک مخاطبان بر اساس باز خورد ها
 • ارسال همزمان متن به همراه رسانه های دیجیتال مانند عکس و فیلم و تصاویر متحرک
 • دریافت آسان نتایج و آمارها در بازه های زمانی کوتاه
 • در زمان ثبت نام برای یک سایت هر شخص حداقل یک ایمیل را وارد می کند.

 

از معایب این روش هم می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • ارایه ایمیل اشتباه از طرف اشخاص
 • بررسی نکردن منظم ایمیل توسط افراد
 • آدرس وارده هرگز توسط هیچ کاربر واقعی بررسی نشود.

 

نکات و اصول

نکات بازاریابی ایمیلی
نکات بازاریابی ایمیلی

در اجرای این روش نکاتی وجود دارد که می توان آن ها را تعمیم قوانین تبلیغات و کسب کار در حوزه بازاریابی مستقیم دانست. اصل اول که پیش از این نیز گفته شده است اشاره به این نکته دارد که ایمیل ها نباید به صندوق اسپم بروند. برای رخ ندادن این اتفاق باید توجه داشت که مشتری با تمایل خود ایمیل را در اختیار شما قرار داده باشد این کار باعث رضایت مشتری می شود و امکان به اشتراک گذاری برند مورد تبلیغ با دوستان خود و در نتیجه بازده بیشتر را افزایش می دهد.

اصل دوم دادن اختیار به مشتری برای لغو عضویت و یا قرار دادن گزینه عدم تمایل به دریافت ایمیل برای مشتری می باشد. این کار باعث افزایش اعتماد به برند مورد تبلیغ می شود.

اصل سوم به روز بودن مطالب ارسالی، به این معنی که اگر برای شروع تخفیفات دوره ای محصولات به مشتری ایمیل می دهید باید توجه کنید که دوره ی تخفیف مذکور تمام نشده باشد. خبر و یا مطلب فاسد به معنای عدم توجه شما به مشتری است.

اصل چهارم : در ایمیل خود پیوند های ارتباطی حتما وجود داشته باشد.

اصل پنجم بررسی و تحلیل جامعه هدف قبل از ارسال ایمیل است. باید متوجه باشید که به چه هدفی ایمیلی را ارسال می کنید و افرادی که در حوزه این هدف قرار می گیرند چه کسانی هستند؟ چه شغلی دارند؟ و برخی ویژگی هایی اخلاقی را نیز قبل از ارسال ایمیل ها در نظر بگیرید.

اصل ششم زمانبندی : زمانبدی ارسال موضوعات مختلف را به صورت منظم انجام دهید و به این زمانبندی متعهد باشید. ۹۱٪ مشتریان هر روز ایمیل خود را چک می کنند.

اصل هفتم و  آخر واقعی باشید. یعنی همیشه مطالب و اخبار و یا وعده ها و پیشنهاد های ارایه شده در ایمیل درست و صد درصدی باشد، از یک ایمیل استفاده کنید، بدون سند آماری را ارایه ندهید و در کل در مشتری ایجاد اعتماد کنید.

 

طراحی ایمیل

طراحی ایمیل مارکتینگ
طراحی ایمیل مارکتینگ

تاکنون در مورد اینکه این روش یک شمشیر دو لبه است اطلاعات کسب کردیم اکنون کمی در مورد طراحی محتوای ایمیل صحبت کنیم. همانطور که گفتیم روش بازاریابی ایمیلی یک روش مستقیم در بازاریابی است در نتیجه اینکه چه چیزی را به مشتری ارسال می کنید بسیار اهمیت دارد. شما باید انواع اشخاص موجود در جامعه هدف را از نظر جنسیت، زبان، شغل، تحصیلات و موارد دیگر مد نظر قرار دهید.

از نظر Mailify برای داشتن یک ایمیل خوب رعایت ده نکته لازم است. طرح های آماده بسیاری در سایت Mailify موجود است.

ده نکته مهم در طراحی ایمیل

 1. عنوان: یک عنوان مناسب بدون جملات توضیح که موضوع محتوا را به طور کلی روشن کند.
 2. لوگو: لوگو را فراموش نکنید. شما می خواهید دیده شوید.
 3. شماره تماس: درگوشه راست بالای ایمیل، شماره تماس خود را قرار دهید.
 4. زیر عنوان مناسب: زیر عنوان در فهم اولیه موضوع بسیار به مشتری کمک می کند پس در انتخاب آن دقت کنید.
 5. صحبت شروع:حرف اول را آخر بزنید. در این مورد رک بودن کارساز است مانند همه موارد.
 6. متن و تصویر:حجم متن و رسانه های دیجیتال باید تناسب لازم را داشته باشد.
 7. اطلاعات تکمیلی مورد نیاز: هر آن چه که مشتری باید بداند را بگویید (مثلا جزییات قرعه کشی تان یا جزییات صورت حساب مشتری).
 • مناسب تلفن همراه: این روزها بسیاری از مردم ایمیل های خود را به وسیله ی گوشی بررسی می کنند پس در زمان طراحی واکنشگرا بودن ایمیل را بررسی کنید ۶۴ درصد از تصمیم‌گیرنده‌های اصلی ایمیل های خود را از طریق موبایل چک می‌کنند..
 1. دکمه لغو عضویت یا unsubscribe: یک دکمه لغو عضویت در انتهای ایمیل برای مخاطبتان تدارک ببینید تا اگر تمایلی به دریافت ایمیل ندارند به راحتی بتوانند عضویت خود را لغو کنند.
 2. سرور: ایمیلتان را طوری طراحی کنید که همه سرورهای ارائه دهنده سرویس ایمیل مثل Outlook، Gmail، Yahoo و… بتوانند آن را

 

در انتها باید گفت که این روش در صورت اجرای اصولی و درست بهترین روش بازاریابی است. آمارهای منتشر شده توسط Marketingschools گواه این ماجراست :

 

بازدهی ایمیل مارکتینگ
بازدهی ایمیل مارکتینگ